Chcel som živého Turka

Chcel som mať vo svojej knihe aspoň jedného naozajstného živého Turka, nielen stroje na vraždenie. A našiel som ho. Nový sultán Sulejman nastúpil do úradu ako veľkorysý človek. Od samého začiatku sa začal zasadzovať za ochranu života, majetku a cti jednotlivcov bez ohľadu na ich náboženstvo. Nebol sultánom ešte ani dva dni a už začal robiť poriadok s daňovým systémom. Ustanovil nové súdy, rozšíril políciu, reorganizoval štátnu správu, prikázal trestať porušovanie práv poddaných, do svojich služieb prijal zástupy učencov a právnikov, vydal stovky zákonov, určil štruktúru vlády, práva a povinnosti vládnucej vrstvy, poddaných a sultána.

Sultán Sulejman

V Ríme sa začalo hovoriť, že otca, ktorého prezývali „Hrozný“, na tróne nahradilo „Jahňa.“ Bol to veľký omyl. Všetky tie pekné veci patrili Turkom, voči nepriateľom nebol syn ani o chlp milosrdnejší ako jeho hrozný otec. Keď v bitke pri Moháči porazil uhorské vojsko, prikázal popraviť tisícky zajatcov. Vyzliekli ich z brnení a odsekli im hlavy, z ktorých pred sultánovým stanom nastavili pyramídy.

Slovensko sa stalo bojovým poľom, a spočiatku najmä zásluhou sultána Sulejmana. Po víťaznom Moháči vládol takmer pol storočia a potom zomrel pod hradom Szigetvár. Už bol starý, na koni jazdiť nevládal a tak sa viezol na koči, pred ktorým mu vojaci za pochodu budovali cestu: robili to až po Szigetvár, kde sa Sulejman chcel dočkať – a nedočkal sa – posledného víťazstva. Zomrel vo veliteľskom stane dva dní pred víťazným koncom bitky.

Pavel Dvořák na besede o knihe Stopy dávnej minulosti 8

Na príbeh o smrti sultána Sulejmana, najväčšieho z osmanských vládcov tých čias, ktorý je popísaný v poslednej knihe Stopy dávnej minulosti 8 – Slovensko v čase tureckých vojen, nadväzuje deviaty zväzok Stôp dávnej minulosti, ktorý dokončujem. Na pozadí histórie stavovských povstaní (odohrávali sa prevažne na Slovensku) rozprávam o udalostiach osmanských vojen od smrti sultána Sulejmana až po bitku pri Viedni, ktorá skončila slávu osmanského vojenstva. Stopy dávnej minulosti 9 vyjdú na Vianoce 2018. Zatiaľ však môžete potešiť svojich blízkych ďalšími knihami “nášho Raka”.

S pozdravom Pavel Dvořák

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.