Pavel Dvořák o Vydavateľstve Rak

Vydavateľstvo Rak Budmerice som založil roku 1991 so zámerom, že sa bude špecializovať na historickú literatúru, najmä na čisté, neinterpretované pramene. Dokladá to aj rak v názve, zvieratko, ktoré sa vracia nazad a k životu potrebuje neznečistenú vodu (netajím, že som si ho vybral aj preto, že obsahuje polovicu môjho trochu upraveného mena – Dvo-rak).

Spočiatku som sa bál, že literatúra tohto typu vydavateľstvo neuživí, a preto som chcel vydávať aj komerčnú literatúru, po dohode so Slovenskou televíziou v edícii Knižnica televízneho diváka. Už prvé dva tituly ukázali, že som sa bál zbytočne. „Historický“ zošit Svedectvo pohľadníc – Bratislava Podhradie sa dočkal na dnešok neuveriteľného komerčného úspechu – 10 000 predaných exemplárov, dobrodružný príbeh Rošáda, naopak, zisk nepriniesol, na čom sa najväčšmi podpísal divácky neúspech rovnomenného neveľmi dobrého slovensko-rakúskeho filmu. Nič na tom nemenil ani námet spojený s menom populárneho Ladislava Mňačka, ani hollywoodska hviezda Michael York v hlavnej úlohe.

Svedectvo pohľadníc prinieslo významné poučenie: vážna historická literatúra získava ľahšie sponzorov ako iné efektnejšie žánre, a tak už nasledujúci titul Podivný barón vyšiel v spolupráci s Mestským úradom Púchov (najmä zásluhou vtedajšieho primátora, zanieteného milovníka mesta a jeho histórie Alexandra Formánka). Kniha mala veľký úspech a dokonca aj medzinárodný ohlas: v spolupráci s nemeckou aristokratickou rodinou Hoenningovcov vyšla aj v nemčine.
Neporovnateľne menšiu sponzorskú podporu si získala kniha Kto zabil Viliama Žingora? o tragickom osude martinského rodáka, partizánskeho veliteľa, v tom čase však vydavateľstvo po prvý raz podporil štátny fond kultúry Pro Slovakia a tejto priazne sa už nezriekol.

Všetky štyri spomínané knihy boli z autorskej dielne Pavla Dvořáka (na Svedectve pohľadníc sa podieľal dnes už, žiaľ, nebohý Ladislav Šefc), Rak jednoducho nemal peniaze na honoráre, jeho základným kapitálom bol môj posledný redaktorský (a teda neveľký) plat. Dobrý rozbeh umožnil po štyroch rokoch prejsť do novej vydavateľskej kvality, ktorú predstavovali Kroniky stredovekého Slovenska Júliusa Sopka, veľká a krásna pramenná kniha. Dočkala sa veľkého ohlasu. Získala sedem významných cien: v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, Cenu Slovenskej akadémie vied za popularizáciu vedy, Cenu Mateja Bela, Zlatú pečať (Printing) a ďalšie.

Pri tejto príležitosti treba povedať, že vydavateľstvo Rak vzniklo ako „vydavateľstvo jedného človeka“, čo platí dodnes, za osem rokov existencie však okolo seba sústredilo špičkových autorov (Július Sopko, Richard Marsina, Ján Tibenský, Dušan Kováč, Július Bartl a i. ) i stálych spolupracovníkov. Spomenúť treba redaktorky Vieru Götzovú, Vieru Švenkovú, Annu Šikulovú a Jitku Madarásovú, tlačiarne Banská Bystrica a najmä trnavské dizajnérske štúdiu Pergamen (Jakub Dvořák, Juraj Demovič, Juraj Vontorčík).

Kroniky stredovekého Slovenska boli vysokou latkou, po jej dosiahnutí však vydavateľstvo už v úsilí nepoľavilo. Svedčia o tom nielen nádherné mnohofarebné knihy v edícii Pramene, Legendy stredovekého Slovenska Richarda Marsinu, Kronika anonymného notára kráľa Bela Vincenta Múcsku a Kronika uhorských kráľov zvaná Dubnická Júliusa Sopka, ale aj dvojzväzková Poctivá obec budmerická Jána Tibenského vydaná v spolupráci s Obecným úradom Budmerice, a rovnako aj menšie tituly napríklad v edícii Portréty (Milan Rastislav Štefánik Dušana Kováča a Žigmund Luxemburský Júliusa Bartla), v edícii Osudy kniha Milana Karvaša Môj otec Imrich Karvaš a Jaroslava Perniša Vznešená žena v stredoveku, mimo edície knihu Viliama Apfela Čas pekelných ohňov a niektoré ďalšie.

Výnimočne úspešná bola spoločná kniha Pavla Dvořáka a Karola Kállaya Krvavá grófka, vydaná v spolupráci so Slovartom.

Rak vydal aj prvotinu Pavla Dvořáka spred 35 rokov pod názvom Farby kaki (Prečo som sa nestal spisovateľom).

V roku 2002 začal s vydávaním dejín Slovenska pod názvom Stopy dávnej minulosti (dosiaľ vyšli tri zväzky, štvrtý je v tlači). Ich autorom je Pavel Dvořák.

Novú kvalitu prinieslo vydávanie rozsiahlych vedeckých monografií – Rytier a jeho kráľ (Stibor zo Stiboríc a Žigmund Luxemburský) Daniely Dvořákovej s podtitulom Sondy do života stredovekej uhorskej šľachty s osobitným zreteľom na územie Slovenska, ako aj Nitrianske kniežatstvo Jána Steinhübela s podtitulom Rozprávanie o dejinách nášho územia a okolitých štátov od sťahovania národov do začiatku 12. storočia (v spolupráci s vydavateľstvom Veda).
Do tejto kategórie sčasti patrí aj kniha Rudolfa Kulicha Zamúčené histórie (O mlynoch a mlynároch), krásna, dobovými fotografiami bohato ilustrovaná kniha so spomienkami jedného z najstarších príslušníkov bieleho remesla.

2 replies on “O Vydavateľstve RAK

Nechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.