Nitrianske kniežatstvo v 2. rozšírenom vydaní

Už roky vypredaná a dlho očakávaná kniha Jána Steinhübela, Nitrianske kniežatstvo, je späť v novom a rozsiahlejśom vydaní! 600 stranová monografia z čias, keď Nitrianske kniežatstvo bolo Slovenskom a nitrianske biskupstvo jeho duchovným centrom, už nie je tá istá kniha ako prvé vydanie z roku 2004. Počet kapitol narástol z pôvodných 16 na 20 a pribudlo aj vyše 200 poznámok.

[custom_add_to_cart size=”vc_btn_lg” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” text_color=”#1e73be” id=”1776″]

Druhé vydanie knihy Nitrianske kniežatstvo sme na viacerých miestach upravili, spresnili,doplnili a rozšírili. Počet kapitol narástol z pôvodných 16 na 20. Čitateľ v knihe nájde novú a podrobnú rekonštrukciu cesty, ktorou roku 631 tiahla franská armáda k Wogatisburgu, dozvie sa, ako sa Bulharsko po zániku Avarskej ríše dostalo do susedstva s Nitrianskym kniežatstvom, a prečíta si viac podrobností o Svätoplukových výbojoch v Panónii. Najnovšie archeologické datovanie pomocou dendrochronológie prinieslo nový názor o dobe vzniku mohutných drevozemných stavieb s čelnou kamennou stenou, ktoré chránili Pobedim a Majcichov na Považí, Ostrú skalu na Orave, Čingov na Spiši a napokon i samotnú Nitru.

Na ďalších stranách sme upresnili a doplnili výklad o pripojení Nitrianska k Uhorsku a viac sme sa rozpísali o Bratislave, ktorú vtedy nazývali Preslava. Vďaka záujmu čitateľov dostáva verejnosť do rúk knihu znova, vo väčšom rozsahu a v novej úprave.

Kniha Jána Steinhübela edične nadväzuje na knihy Daniely Dvořákovej Rytier a jeho kráľ (Stibor zo Stiboríc a Žigmund Luxemburský), Kôň a človek v stredoveku (K spolužitiu človeka a koňa v Uhorskom kráľovstve) a Barbora Celjská (Čierna kráľovná. Životný príbeh uhorskej, rímsko-nemeckej a českej kráľovnej).

[product_mod id=”1776″]

POZOR: Pokiaľ ešte nemáte knihu Barbora Celjská, urobte tak čo najskôr. Na sklade máme posledných pár kusov!

[custom_add_to_cart size=”vc_btn_lg” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” text_color=”#1e73be” id=”348″]

Ján Steinhübel

sa narodil 21. mája 1957 v Modre. Je vedeckým pracovníkom Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Venuje sa včasnostredovekým dejinám a zameriava sa predovšetkým na Veľkú Moravu a počiatky Uhorska. Je spoluautorom viacerých kníh a napísal aj monografiu Kapitoly z najstarších českých dejín 531 – 1004. Nitrianske kniežatstvo vychádza z jeho početných štúdií a článkov, ktoré publikoval v domácich i zahraničných vedeckých časopisoch a zborníkoch.

Pripojte sa k Račiemu klubu

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.