Domček Vydavateľstva Rak

Dom, v ktorom sídli Vydavateľstvo Rak, zakúpil Pavel Dvořák v roku 1972 a odvtedy ho poctivo opravoval a reštauroval. Kedy presne bol dom postavený netušíme, avšak najmladšia izba pochádza z roku 1847, čo dokazuje dátum na doske stropu s roštom. Rozdiel medzi najstaršou a najmladšou izbou odhadoval Pavel Dvořák na približne 50 rokov. Dom dvakrát získal ocenenie za príkladnú obnovu a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.

Kniha Stopy dávnej minulosti sa v celej jednej kapitole venuje domu Vydvateľstva Rak

Pôvodne išlo o jednopriestorový dom. K nemu patrila najstaršia izba a vedľa kuchyňa. Do najstaršej izby sa vchádza po schodíku, keďže sa kedysi stavalo hlbšie pre lepšie vykurovanie, podlaha je utopená v zemi. Na strope sa zachovali pôvodné trámy. Podľa pamiatkárov boli pravdepodobne konzervované volskou krvou. V ďalšej miestnosti je chlebová pec s komínom so začmudenými stenami. V chodbe, ktorá sa používala ako kuchyňa, sa za hladkou stenou odkryl zamurovaný dverný otvor a za ním žudro, teda oblúk pri vstupe, ktorý sa krásne zrenovoval. Vrátil sa domu pôvodný vzhľad.

Bývalý majiteľ odišiel v roku 1914 na front, kde hneď padol. Mladá vdova tak ostala sama so svokrovcami. Dom sa preto zachoval v hroznom stave, lebo tam nebol gazda, ktorý by ho udržiaval. Až pokiaľ ho nekúpil Pavel Dvořák. Založil v ňom ako rodinu, tak aj svoje vydavateľstvo.

“Dom bol v hroznom stave (keď som ho kupoval). Všetci susedia mi hovorili, aby som doviezol buldozér, zbúral ho a postavil nový štvorec.”

zaspomínal si Pavel Dvořák v roku 2014 v rozhovore pre denník SME.

Ešte dávnejšie, nevieme presne kedy, tu býval hrnčiar. Používal slniečko ako znak na svoje výrobky. V humne sa našlo veľké množstvo takýchto črepov.

Je to taký duch tohto domu…

vravieval Pavel Dvořák. Jakub Dvořák z pôvodného symbolu hrnčiara vytvoril logo domu.
Pavel Dvořák počas rekonštrukcie

Žudro tesne po rekonštrukcii a dnes

Pavel Dvořák so synom Jakubom a vnúčatami uprostred kníh z vydavateľstva. Začiatky Vydavateľstva Rak boli práve v starom dome.
Rekonštrukia jána Nepomuckého p. Pakanom za asistencie Jakuba Dvořáka

Jan Nepomucký je svätec,ktorého socha býva na mostoch, kedže ho zabili a hodili do Vltavy z Karlovho mosta. Stará cesta v Budmericiach viedla ponad potok, kde stál svätec na moste. Keď cestu vyrovnali a odklonili od pôvodnej, zostal kus tvrdej zeme, kde ľudia začali vyvážať smeti. Na zábradlie opusteného mosta si sadali chlapi po ceste z krčmy, a keď vypili fľašu, hodili ju „Jankovi“. Svätý drží kríž s Kristom a ten bol plný skla. Keď Pavel Dvořák sochu našiel, bola bez hlavy a čakala ju zlá budúcnosť. Dohodol sa preto s farárom, že ju prevezie domov a dá opraviť. Pri reštaurovaní sochár Ján Pakan hlavu vyrobil. Dodnes socha sv. Jána Nepomuckého stráži ako Budmerický dom, tak aj Vydavateľstvo Rak.

Dnes už Pavel Dvořák (1937-2018) knižku, žiaľ, nikomu nepodpíše.
Priestory sme vyzdobili fotografiami z výstavy Prvých Sto miliónov rokov Jakuba Dvořáka.

Kde nás najdete

Nájdete nás ľahko v Budmericiach na ulici Juraja Holčeka 65. Pred domom stojí socha Jána Nepomuckého, ktorého, rovnako ako dom, zachránil Pavel Dvořák. Na návštevu je potrebné sa dopredu objednať na emailovej adrese info@vydavatelstvorak.sk, alebo telefonicky na +421 911 966 815 (Daniela Dvořáková). Dom je stále obývaný rodinou Dvořákových.

Domček si môžete pozrieť aj virtuálnou prehliadkou na Google Maps:


Ďalšie čítanie

https://zivot.pluska.sk/rozhovory/pavel-dvorak-ma-nespochybnuju