Obchodík Vydavateľstva Rak

s výstavou Prvých sto miliónov rokov

Dom, v ktorom sídli Vydavateľstvo Rak, zakúpil Pavel Dvořák v roku 1972 a odvtedy ho poctivo opravoval a reštauroval. Dom dvakrát získal ocenenie za príkladnú obnovu a bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Ako by sme mohli nájsť lepší priestor na obchodík Vydavateľstva Rak, ktoré sa špecializuje na vydávanie kníh o histórii a významných osobnostiach Slovenska!

ℹ️ Osobný odber v Budmericiach je počas trvania pandémie Covid-19 len vo výnimočných prípadoch. 
Je nutné sa VŽDY dopredu ohlásiť.

“Dom bol v hroznom stave (keď som ho kupoval). Všetci susedia mi hovorili, aby som doviezol buldozér, zbúral ho a postavil nový štvorec.”

zaspomínal si Pavel Dvořák v roku 2014 v rozhovore pre denník SME.

Kedy presne bol dom postavený netušíme, avšak najmladšia izba pochádza z roku 1847, čo dokazuje dátum na doske stropu s roštom. Rozdiel medzi najstaršou a najmladšou izbou odhadoval Pavel Dvořák na približne 50 rokov.

Pavel Dvořák počas rekonštrukcie

Pôvodne totiž išlo o jednopriestorový dom. K nemu patrila najstaršia izba a vedľa kuchyňa. Do najstaršej izby sa vchádza po schodíku, keďže sa kedysi stavalo hlbšie pre lepšie vykurovanie, podlaha je utopená v zemi. Na strope sa zachovali pôvodné trámy. Podľa pamiatkárov boli pravdepodobne konzervované volskou krvou.

V ďalšej miestnosti je chlebová pec s komínom so začmudenými stenami. V chodbe, ktorá sa používala ako kuchyňa, sa za hladkou stenou odkryl zamurovaný dverný otvor a za ním žudro, teda oblúk pri vstupe, ktorý sa krásne zrenovoval. Vrátil sa domu pôvodný vzhľad.

Žudro tesne po rekonštrukcii a dnes

Predajňu sme pre Vás pripravili v mladšom trakte domu, kde sa nachádza pitvor, z obidvoch vstupných strán zdobený žudrami a dve izby. Do týchto priestorov sme umiestnili časť výstavy fotografií Jakuba Dvořáka – Prvých sto miliónov rokov. Môžete si sem prísť osobne vyzdvihnúť knižky z našej produkcie. Zakúpiť sa dajú vopred cez naše stránky, alebo rovno na mieste.

Je potrebné sa vopred ohlásiť. Viac na Otváracie hodiny.

Prvých sto miliónov rokov mala byť putovná výstava. Žiaľ choroba Jakuba Dvořáka tento plán pokazila. Dnes je časť výstavy v dome v Budmericiach IN MEMORIAM.

V jednej z izieb bude v blízkom čase mini-múzeum sedliackeho domu, kde umiestnime fotografie predchádzajúcich majiteľov. Bývalý majiteľ odišiel v roku 1914 na front, kde hneď padol. Mladá vdova tak ostala sama so svokrovcami. Dom sa preto zachoval v hroznom stave, lebo tam nebol gazda, ktorý by ho udržiaval. Až pokiaľ ho nekúpil Pavel Dvořák. Založil v ňom ako rodinu, tak aj svoje vydavateľstvo.

Pavel Dvořák so synom Jakubom a vnúčatami uprostred kníh z vydavateľstva. Začiatky Vydavateľstva Rak boli práve v starom dome.

Ešte dávnejšie, nevieme presne kedy, tu býval hrnčiar. Používal slniečko ako znak na svoje výrobky. V humne sa našlo veľké množstvo takýchto črepov.

Je to taký duch tohto domu…

vravieval Pavel Dvořák. Jakub Dvořák z pôvodného symbolu hrnčiara vytvoril logo domu.

V súčasnosti je dom, národná kultúrna pamiatka, už pamätným domom Pavla Dvořáka. Hneď oproti vchodu vás privíta jeho povestná kožená bunda, v ktorej odhaľoval po desaťročia slovenské dejiny.

1937-2018

Dnes už Pavel Dvořák knižku, žiaľ, nikomu nepodpíše. V predajni sme však umiestnili pečať Vydavateľstva z nefritu, ktorú nechal vyrobiť pre Pavla Dvořáka jeho syn u umeleckého výrobcu pečatí v Číne. Zakúpené knihy Vám na požiadanie označíme pečaťou alebo pečiatkou s hrnčiarskym symbolom domu. Knižky, ktoré napísala Barbora Dvořáková Hatráková a Daniela Dvořáková si môžete zakúpiť podpísané autorkami.

Pavel Dvořák a rodinný život v dome

V obchodíku okrem kníh nájdete aj vystavené rôzne repliky historických predmetov. Do budúcnosti plánujeme rozšíriť sortiment obchodíku a aj aktivity Vydavateľstva Rak o vzdelávaciu a osvetovú činnosť, ktorá sa bude taktiež konať v priestoroch domu.

Kde nás najdete

Nájdete nás ľahko v Budmericiach na ulici Juraja Holčeka 65. Pred domom stojí socha Jána Nepomuckého, ktorého, rovnako ako dom, zachránil Pavel Dvořák.

Na návštevu je potrebné sa dopredu objednať na emailovej adrese info@vydavatelstvorak.sk, cez kontaktný formulár, alebo telefonicky na +421 911 966 815 (Daniela Dvořáková). Dom je stále obývaný rodinou Dvořákových, takmer každý deň tu niekto je.


Jan Nepomucký je svätec,ktorého socha býva na mostoch, kedže ho zabili a hodili do Vltavy z Karlovho mosta. Stará cesta v Budmericiach viedla ponad potok, kde stál svätec na moste. Keď cestu vyrovnali a odklonili od pôvodnej, zostal kus tvrdej zeme, kde ľudia začali vyvážať smeti. Na zábradlie opusteného mosta si sadali chlapi po ceste z krčmy, a keď vypili fľašu, hodili ju „Jankovi“. Svätý drží kríž s Kristom a ten bol plný skla. Keď Pavel Dvořák sochu našiel, bola bez hlavy a čakala ju zlá budúcnosť. Dohodol sa preto s farárom, že ju prevezie domov a dá opraviť. Pri reštaurovaní sochár Ján Pakan hlavu vyrobil. Dodnes socha sv. Jána Nepomuckého stráži ako Budmerický dom, tak aj Vydavateľstvo Rak.

Rekonštrukia jána Nepomuckého p. Pakanom za asistencie Jakuba Dvořáka

Ďalšie čítanie

https://zivot.pluska.sk/rozhovory/pavel-dvorak-ma-nespochybnuju