Kráľ Svätopluk

„Kráľ Ľudovít sa v auguste vypravil s veľkým vojskom za Dunaj, ob­ľahol Rastislava v akomsi hrade, ktorý sa v reči onoho národa volá Dovina, to je Dievča,“ píše sa v starobylej franskej kronike.

Kráľ Ľudovít bol kráľom Frankov, Rastislav vládca Veľkej Moravy, ktorý sa navždy zapísal do dejín pozvaním Konštantína a Metoda, aby našich predkov učili kresťanskej viere v domácom slovanskom jazyku.

Veľkú Moravu vytvorili predkovia dnešných Slovákov, Moravanov a Čechov. Bola v područí Frankov, ale usilovala sa o nezávislosť. 

Do Veľkej Moravy patrila aj Bratislava, no nielen patrila, bola jedným z najvýznamnejších centier. Dvoch centier. Jedno veľkomoravské hradisko stálo na Bratislavskom hrade, druhé na Deví­ne. Devínske hradisko chránilo Veľkú Moravu pred útokmi spoza Dunaja. Kto nedobyl Devín, nemohol postupovať ďalej. Nedokázal to ani spomenutý kráľ Ľudovít. 

Bronzová pracka opaska z pohrebiska v Devínskej Novej Vsi.

Potom sa však stala nemilá vec. Rastislavov synovec Svätopluk sa poddal Frankom. Rastislava to veľmi rozhnevalo a rozhodol, že počas hostiny, ktorú usporiadal na svojom hrade, dá Svätopluka zavraždiť. Lenže Svätopluk sa to dozvedel, vstal od hostiteľovho stola a predstieral, že ide na lov so sokolmi, no namiesto toho ušiel. Keď Rastislav videl, čo sa stalo, začal Svätopluka prenasledovať. Sám sa však chytil do pasce – synovec ho zajal a spútaného odovzdal Frankom, ktorí ho za trest oslepili. 

Lenže na Veľkej Morave vypuklo povstanie . Frankovia poslali proti povstalcom silné vojsko na čele so Svätoplukom. A ten Frankov oklamal. Keď budovali tábor, vošiel do Rastislavovho hradu a potom s veľkým vojskom napadol nič netušiacich Bavorov, mnohých zajal a takmer všetkých ostatných pobil. 

Omietka so zvyškami fresky z veľkomoravského kostola na Bratislavskom hrade.

Bolo to veľké víťazstvo. A prišli aj ďalšie víťazstvá. Svätopluk vybudoval veľkú ríšu, ktorá odolávala všetkým útokom, ba nezriedka zaútočila aj na územie Frankov. Pokiaľ Svätopluk žil, veľ­komoravské vojsko víťazilo. Bol taký mocný, že mu hovorili „kráľ“, a tak to bolo až do jeho smrti, keď sa po niekoľkých rokoch Veľká Morava rozpadla.

Dejiny Bratislavy sú spracované v nasledujúcich knihách:

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.