Žena, ktorá sa vybrala k Slnku

Mamut na Koreničovej ulici je kapitola z knihy Maľované dejiny Bratislavy

V nížine v okolí Bratislavy sú roztrúsené neveľké kopčeky. Kedysi boli vysoké aj niekoľko metrov, zmenšil ich vietor, dažde a človek, niektoré ohrozovala najmä orba. Archeológovia sa preto rozhod­li, že ich pred zničením ešte preskúmajú. Neboli to totiž obyčaj­né kopce, ale mohyly navŕšené nad hrobmi dávno zosnulých ľudí. V Rakúsku a Maďarsku sú takých mohýl stovky, aj v okolí Bra­tislavy ich je dosť. Vidieť ich dodnes – napríklad v Dedinke pri Du­naji na jednej z nich postavili kostol, aby ho vyvýšeninou ochránili pred dunajskými záplavami. Keď archeológovia otvorili prvú mohylu, ukázalo sa, že vnútri stojí zrub, príbytok mŕtveho, ktorého spopolnili na veľkej vatre. Vnútri boli desiatky čudných nádob – niektoré mali býčie rohy, z jed­nej trčali ľudské ruky sputnané reťazou. Bola medzi nimi aj zvláš­tna soška, čosi ako stonožka, ale za každým párom nôh s kravským vemienkom. Na niektorých nádobách boli namaľované pohrebné výjavy také, aké poznáme napríklad zo starovekého Grécka z trój­skej vojny. Boli tam vyobrazené súboje na počesť mŕtveho, boxu­júci pár, tancujúci čarodejník (šaman), súboj jazdca s býkom, ľudia, ktorí hrajú na lýre, iní, čo tancujú, psíča, rôzne symboly, slnečné vtáčiky, ale aj čosi celkom jedinečné: žena, ktorý stojí na vrcholci jedle a naťahuje ruky k nebu.

slnko

A ten istý výjav sa našiel aj na nádobe nájdenej v Réci neďale­ko Senca, ale aj vyrytý na bronzovom kovaní objavenom až v ďa­lekom Poľsku. To nemôže byť náhoda, ale bude to nejaký príbeh, ktorý poznali ľudia na obrovskom území. Čosi ako rozprávka, mýtus, možno ná­ boženský motív. Aká škoda, že mu nerozumieme. Keby sme vedeli, o čo ide, as­poň trochu by sme nazreli do duševného života ľudí, ktorí u nás žili pred takmer tromi tisícročiami.

[custom_add_to_cart size=”vc_btn_lg” style=”vc_btn_rounded_outlined” align=”center” text_color=”#1e73be” id=”1908″]

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.