Veľmi strašná bitka pri Bratislave

Trinásť rokov po smrti Svätopluka, ktorého poznáme z predchádzajúceho rozprávania, začali Podunajsko dobýjať starí Maďari. Prenikli ďaleko na západ, až do dnešného Bavorska (v dnešnom Nemecku), na územie Franskej ríše, preto sa franskí králi rozhodli, že ich vyženú.

Na vyhnanie Maďarov z ríše Bavorov boli pozbierané vojenské zbory zo všetkých provincií. Maďarom bola vypovedaná vojna a bavorskí veľmoži tiahli s bojachtivým a na útok pripraveným vojskom po obidvoch brehoch Dunaja proti nepriateľom, píše sa v starobylej kronike.

Bavorské vojsko postúpilo až k Bratislave a tam si postavilo tábor. Škoda, že nevieme presnejšie, kde sa to stalo. Lebo je to pamätné miesto.

Ozdobné kovanie s dvoma erbovými levmi zo Starého Mesta.

Len čo Maďari zbadali, že sa na nich chystá útok, tvrdo sa postavili na odpor. Ich najsilnejšou zbraňou bola jazda, v tej mali prevahu, a s veľkou presilou zaútočili. Zdalo sa, že na rýchlych koňoch chcú preraziť šík, no keď sa priblížili, spustili hustý dážď striel. Zasypali Bavorov šípmi zo svojich lukov a opäť ustúpili. Boli rýchlejší ako naše bavorské vojsko, ktoré chránila ťažká výzbroj.

„Keď sa verilo, že sa vzdialili, prišli znova, takou istou rýchlosťou aj prenasledovali, aj sa dávali na útek. Zatiaľ čo by si myslel, že ty si zvíťazil, bol si v najväčšom nebezpečenstve. Maďari zďaleka šípom zasahovali nepriateľov. Vtedy totiž ešte nevedeli útočiť v otvorenom boji, útokom pechoty, šíkom, bojovať mečom chlap proti chlapovi, obsadzovať hradby, obliehať tvrdze, dobýjať pevnosti; zvykli si
Vel’mi strašná bitka pri Bratislave však bojovať raz ústupom, raz náporom a nástrahami. Bola v nich taká veľká ľstivosť, taká prudká rýchlosť a taká značná skúsenosť v boji, že sa s istotou nevedelo, či sú nebezpečnejší, keď sú vzdialení či prítomní, keď sú na úteku či v pätách, keď predstierajú bojové ticho, či keď vedú vojnu,“ opísal bitku kronikár.

Železná ostroha (pravdepodobne spred tatárskeho vpádu).

Popchli kone a prudko zaútočili, vrhali na Bavorov oštepy, hádzali kopije, útočili sprava, zľava, spredu a zozadu a celkom ich vysilili. Potom sa privalili zo všetkých strán, napadli unavených Bavorov, premohli ich, porazili a pobili.

Franskí kronikári nazvali boj pri Bratislave „veľmi strašnou bitkou“. Odohrala sa v roku 907.

Odvtedy sú Maďari našimi susedmi a odvtedy má Bratislava svoje meno.

Dejiny Bratislavy sú spracované v nasledujúcich knihách:

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.