Slovenské hrady a mestá na fotografiách z knihy Stopy dávnej minulosti 8 (časť 1.)

Bitka pri Moháči v roku 1526 sa považuje za koniec stredoveku a začiatok novoveku Nie je to jediný medzník. V iných krajinách kladú za rozhranie medzi stredovekom a novovekom pád Konštantínopola, objavenie Ameriky a možno aj iný letopočet…

Moháč rozhodne nie je dobrým začiatkom. Práve po ňom sa začína éra strašných osmanských vojen, ktorá trvala takmer 160 rokov. Päť-šesť generácií obyvateľov Slovenska nepoznalo mier a žilo v strachu. Práve o tomto období rozpráva kniha Stopy dávnej minulosti.

Kniha Stopy dávnej minulosti 8 dokumentuje osmanské vojny aj na nasledujúcich fotografiách (a mnohých ďalších).

V Rožňave sa stratil renesančný, navyše primaciálny palác. Je to naozaj záhada. Ako sa také čosi môže stať? Palác údajne postavili na mieste zbúranej bratríckej pevnosti – roku 1439 obsadili totiž Rožňavu vojaci Jána Jiskru z Brandýsa a premenili ju na pevnosť. Trvalo dvadsať rokov, kým ich vyhnali vojská Mateja Korvína, a potom ešte ďalších dvadsať rokov, kým sa správy Rožňavy ujal kardinál arcibiskup Tomáš Bakócz. Bol dobrým pánom. Mesto sa mu stalo domovom a v roku 1490 si tu postavil primaciálny palác. Možno len kaštieľ, ťažko rozhodnúť, či jedno alebo druhé, lebo to je tá spomínaná záhada. Kaštieľ dnes nejestvuje a len z viac-menej náhodnej zmienky vieme, že stál na mieste niekdajšieho bratríckeho hradu.

Bohaté mesto Štítnik patrilo medzi najvýznamnejšie strediská uhorského železiarstva. V 17. storočí bohatlo z predaja delových gúľ, ktoré vyrábal Gabriel Bakoš. Jeho hrad na obranu proti Turkom bol postavený v močiaroch, ale nevyužilho, mal dosť peňazí, aby sa vyplatil. Gabriel Bakoš je pochovaný v štítnickom kostole.

Pol roka pred bitkou pri Moháči 24 februára 1526 vtrhli do Banskej Bystrice baníci zo Španej Doliny ozbrojení ručnicami a kopijami a zmocnili sa mesta. Obsadili budovy banskej komory, zajali a uväznili komorského grófa Bernarda Beheima, zobrali meď, za ktorú im komora nevyplatila mzdu, obsadili a vyrabovali domy bohatých kupcov: všetko bolo ich, iba mestský hrad nedobyli. Trvalo to deväť dní, až potom baníci ustúpili pred ozbrojencami zemepánov

Je pozoruhodné, ako si dnešný Bardejov udržal tvár chvíle, keď sa to stalo. Ešte vždy, aspoň sčasti, jestvuje mohutné opevnenie s dvojitou hradbou, baštami, bránami, pravda, už len ako múzeum. Aj to je zvláštne, ako si hlavné Radničné námestie, centrum stredovekého mesta, udržalo svoju podobu, rozlohu, dokonca aj počet domov.

Vartovka je nápadná, zďaleka viditeľná veža postavená na vrchu nad mestom. Vrch je vysoký 400 metrov, vartovka vysoká 12 metrov a široká tri metre. Postavili ju z kameňa navrchu s pavlačou, ochodzou zakrytou šindľovou strechou. Dnes na ňu vedú schody, kedysi len rebríky. Dokonalá pevnosť, rebrík sa vytiahol a bez ťažkého dela na obrancov nik nedočiahol, kým oni, naopak, cez vysoko uložené strieľne v dutej veži mali nepriateľa ako na dlani.

Bola to zúfalá situácia. Mešťania žiadali o pomoc kráľa, ale najčastejšie sa nedočkali odpovede. Nemal peniaze, navyše obrana Rakúska bola na prvom mieste, uhorské územie zanedbával, chcel, aby sa bránilo samo. Jeho pomoc bola len sporadická. Keď napríklad v roku 1553 žiadali o zvýšenie počtu kráľovských vojakov v Hronskom Beňadiku, Leviciach, Krupine, Pukanci a na hradoch Čabraď (na obrázku), Divín a Modrý Kameň, dočkali sa pomoci len Levice a Krupina, nik iný. Krupina bola dôležitá – bránila cestu do stredoslovenských banských miest.

Bolo to zložité rozhodovanie medzi istou biedou a neistým fyzickým ohrozením. Obrana sa formovala len veľmi ťažko, predovšetkým preto, lebo nebolo dosť peňazí. Iba na vybrané miesta prichádzali talianski inžinieri, ktorí prestavali napríklad Červený Kameň, na pevnosť premenili románsky kláštor v Bzovíku (na obrázku) a veľkolepo zmenili predovšetkým Komárno.

Z moháčskych močiarov sa vojna o Uhorsko v priebehu niekoľkých rokov presunula do slovenských hôr. Aj o Kapušiansky hrad sa bojovalo už v čase vojny dvoch kráľov.

Autorom fotografií je Pavel Dvořák mladší, ktorý žije dlhobo v Číne a publikuje fotografie, články a videá z Ríše stredu na jeho blogu www.cestycinou.sk

Fotografické portfólio: www.pavel.photos

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.