Hrad Modrý kameň

Pavel Dvořák v liste  z 31. marca 1986 z kúpeľov Dudince písal budúcej manželke a deťom, ako objavuje čaro regiónu Hont. Pritom si povzdychol: „Zato z hradu Modrý Kameň ma neľútostne vyhodili. Je to gotický skvost, jeden zo šiestich či siedmich obývaných hradov na celom Slovensku. A viete, čo je v ňom: Sklad liekov! Neuveriteľné, ako neľútostne zaobchádzajú Slováci so svojou históriou!“  Neuveriteľné bolo skôr  riadenie osudu.  Práve hrad Modrý Kameň sa stal  o tridsaťdva rokov neskôr miestom, kde sa Pavel rozlúčil so svojimi čitateľmi. V piatok 23. novembra 2018, necelý mesiac pred smrťou, mal na hrade besedu a krst posledného zväzku svojho knižného cyklu Stopy dávnej minulosti 9. V tom čase sa už necítil dobre, no nedokázal besedu odriecť. Aby nemusel šoférovať, poslali  po neho z Modrého Kameňa auto, ktoré ho za čitateľmi priviezlo. Na druhý deň si rovnako pre neho prišli organizátori besedy z mesta Pukanec. Na smrť vyčerpaný, ale šťastný sa vrátil v piatok aj v sobotu od svojich čitateľov, netušiac, že to bolo posledný raz. Kto vie, či by tomu vôbec dokázal uveriť, keď ho v marci 1986 vyháňali od brány hradu, s akou láskou ho tam raz  budú čakať a vítať.

Vydavateľstvo RAK pripravuje knihu venovanú životu a práci Pavla Dvořáka, spracovanú na základe jeho korešpondencie.  Kniha, v ktorej sa bude prelínať osobné a pracovné, lebo taký bol život Pavla Dvořáka, prinesie mnoho nepublikovaných a nových informácií nielen zo súkromného života, ale aj zo zákulisia tvorby televíznych filmov a kníh.

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.