Aj rodiny majú pútavé dejiny

Spisovateľ Pavel Dvořák má novú knihu, ktorá je však tentoraz o ňom samom. Napísala ju dcéra k otcovej nedávnej osemdesiatke, vydalo vydavateľstvo RAK Budmerice. Knižka Barbory Dvořákovej Hatrákovej sa volá Tatove odkryté dejiny.

K titulu, ktorý parafrázoval názov známej kolekcie Odkrytých dejín Slovenska, pribudli, žiaľ, ešte dve slová: Venované Kubovi. Počas tvorby životopisnej knihy (otcove spomienky autorka nahrávala a spracovávala) postihla totiž rodinu tragédia. Náhle ochorel a zomrel spisovateľov syn Jakub.

So synom

Práca na knihe pokračovala aj počas ťažkých chvíľ a bola istým spôsobom útechou či skôr únikom v dňoch hrôzy. Tak, samozvaná, pribudla k rodinným memoárom aj spomienka na syna, ktorý s otcom jeho knihy vytváral. Okrem tejto smutnej matérie je však v knižke aj to, čo môže fanúšikov Pavla Dvořáka zaujímať bez ohľadu na intímne osudy spisovateľa. Autorka píše o tom, ako začal s dejinami a aj o tom, ako sa Čech, narodený v Prahe, dostal na Slovensko, aby sa stal dôležitým tvorcom slovenskej historickej literatúry. V publikácii je aj veľa fotografií – od Dvořákovho detstva, cez manželstvá, deti až po zvieratá, ktoré tiež k rodine patria.

Pavel Dvořák rád hrával karty s kamarátmi v Budmericiach.

Kniha je napísaná s veľkou otvorenosťou, lebo dejiny, či už také, či onaké, taktizovanie, zamlčiavanie ani prikrášľovanie neznášajú. Úprimnosť v tomto rozprávaní prináša mrazivé okamihy z neúspechov, bolestí a prekážok, ale poskytuje aj zábavné pasáže. V Tatových odkrytých dejinách je poznanie o veľkých dejinách (Dvořák sa narodil v roku 1937, takže detstvo prežíval počas vojny a iných pohnutých udalostí, čo je zaujímavá kombinácia) aj o dejinách všedného dňa. Čitateľov zrejme zaujmú aj osudy spisovateľových detí: Jakub bol fotograf a dizajnér kníh, druhý syn Pavel žije v Číne, dcéra Kačenka v Anglicku a autorka knihy Barbora je publicistka.

Okrem rodinných príslušníkov vystupuje v rozprávaní aj mnoho významných osobností, s ktorými sa pri práci Pavel Dvořák stretol – napríklad Vojtech Zamarovský, Albín Brunovský, Ladislav Chudík a ďalší.

S Vojtechom Zamarovským

Prítomní sú spolupracovníci a kamaráti, ako aj obec Budmerice, kde spisovateľ žije. V rodinných dejinách sa odráža všetko to, čo v tých veľkých – lásky, spory, ambície, veľké radosti aj veľké tragédie. Zaujímavé je, ak o tom rozpráva skutočný historik, a to perom svojej dcéry.

Autorka bude o knižke rozprávať už tento štvrtok na besede v Košiciach, 6.12. o 17:00 vo verejnej knižnici Jána Bocatia (Hlavná 48, 042 61 Košice)

Pavel Dvořák a jeho vydavateľstvo

Recenzia knihy vyšla v magazíne denníka pravda

1 replies on “Aj rodiny majú pútavé dejiny

 • Soňa Krchniaková

  Vážení pozostalí,
  ľudia ako bol Pavel Dvořák, by mali zostať kráčať po tejto Zemi aspoň 300 rokov, aby v teto pozemštine stihli otvárať oči spiacim dušiam. I tak stihol Pavel Dvořák hodne práce, za ktorú možem len poďakovať, čo iné može cudzí človek, ktorý číta všetko, čo napísal a nakrútil, mňa to dosť vybudilo na to, aby som si históriu mojho mesta-Bratislavy, uz po 12-tu generáciu všímala hlbšie. A to má zmysel, bez poznania dejín miesta, v ktorom žijeme, akoby sme žili len okamih, nie život.
  Vďaka za celoživotnú tvorbu a za pasovanie sa so životom.
  PhDr. Soňa Krchniaková

  Odpovedať

Komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.