Stopy dávnej minulosti

UNIKÁTNE KNIŽNÉ DIELO HISTORIKA PAVLA DVOŘÁKA, KTORÉ DOKUMENTUJE DEJINY ÚZEMIA SLOVENSKA OD NAJSTARŠÍCH ČIAS AŽ PO SÚČASTNOSŤ.

Celá edícia za akciovú cenu: €143,50

Bežná cena desiatich kníh je €194.
Nákupom u nás ušetríte viac ako 50€ a ešte máte dopravu zadarmo!

Edícia Stopy dávnej minulosti zachytáva dejiny územia Slovenska od najstarších čias po koniec tureckých vojen. Pavel Dvořák vychádzal z tridsaťročnej práce v teréne, tisícok článkov, desiatok kníh, stovky televíznych filmov a rovnakého počtu rozhlasových relácií, ktoré za svoj život stihol. Žiaľ rakovina mu prácu prekazila a edíciu nestihol dopísať. Dokončila ju Daniela Dvořáková na základe archívu, korešpondencie a nepublikovaných textov Pavla Dvořáka.

Knihy navrhlo dizajnérske štúdio Pergamen, ktoré spolu s priateľmi založil syn Pavla Dvořáka – špičkový fotograf Jakub Dvořák. Jakub Dvořák dlhé roky spoločne s otcom cestoval po Slovensku a zbieral unikátne zábery slovenských miest a historických nálezov, ktoré knihy krásne dopĺňajú. K Jakubovi sa neskôr pridal aj mladší brat Pavel a posledné zväzky Stôp tak boli výsledkom práce štyroch Dvořákovcov.

Edícia získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska, cenu Alexiusa Austa, cenu SAV za popularizáciu vedy. Autor získal Pribinov kríž II. triedy, cenu UNESCO najkrajšie knihy sveta, Cenu osobnosť obrazovky Otto, Krištálové krídlo, Cenu Ervína Kischa a mnohé ďalšie ocenenia.

Spočiatku som sa na knihu pozerala so značnou dávkou skepsy a nedôvery. Aj zo školských čias som poznala dlhé a nudné monografie miest a obcí, ktoré boli len súhrnom suchých a nudných faktov, no meno autora, ktorého som poznala z obrazovky, ma lákalo odložit predsudky bokom. Už prvé stránky ma presvedčili o mojej správnej voľbe. Kniha ma doslova a do písmena vtiahla do magického sveta dejín. Skláňam klobúk pred obdivuhodným rozprávačským talentom pána Dvořáka, ktorým ma presvedčil, že je aj majstrom pera.

– ohlas čitateľa

Jednoducho úžasná, kniha ma doslova nadchla…. musím si kúpiť všetky knihy tohto autora. Je naozaj výnimočný a taký zrozumiteľný. Kniha je po každej stránke dokonalá. Autor sa prihovára a Vy pri čítaní doslova cítite, ako je odborne aj ľudsky zdatný.

– ohlas čitateľa

Historička Daniela Dvořáková završuje cyklus Stopy dávnej minulosti, ktorý až po 9. diel písal jej manžel. Cyklus však neukončila len obyčajným vydaním doteraz nepublikovaných manželových článkov zo slovenských dejín, ani sa nepokúsila napodobniť jeho štýl rozprávania. Ako historička a archivárka poctivo študuje osobné pramene, súkromnú korešpondenciu, zápisky, manželove články, aby čitateľom, ktorí mali radi knihy tohto historika, ponúkla trochu iné dejiny, ako sú zvyknutí z jeho prác. V knihe sú síce zpísané aj príbehy z dejin Slovenska, no hlavným príbehom je história ich vzťahu, ich lásky. Desiaty diel je aj jej osobnou spoveďou, plnou spomienok na manžela, na ich spoločný život a snahou vyrovnať sa so stratou milovaného človeka. Pri čítaní som historika, ktorého rozprávaním v televíznych programov o slovenských dejinách som sa vždy nechávala strhnúť, mala možnosť vnímať inak, osobnejšie, cez optiku jeho ženy, jej lásky a úcty, čo ma na mnohých miestach a najmä na záver hlboko dojalo.

– ohlas čitateľa

Pavel Dvořák (1937 – 2018) bol významný slovenský historik, autor dokumentárnych filmov a vydavateľ.

Slovenským dejinám venoval viac ako päťdesiat rokov svojho života, napísal tisíce článkov, desiatky kníh a natočil stovky dokumentárnych filmov. Svojú celoživotnú prácu zjednotil v desať-zväzkovej edícii Stopy dávnej minulosti a Päť zväzkových dejinách Bratislavy.

Celá edícia za akciovú cenu: €143,50

Bežná cena desiatich kníh je €194.
Nákupom u nás ušetríte viac ako 50€ a ešte máte dopravu zadarmo!