Knihy Pavla Dvořáka

Pavel Dvořák napísal vyše dvadsať kníh a tisícky článkov, nakrútil asi sto televíznych filmov a rozhlasových relácií.

Stopy dávnej minulosti

Stopy dávnej minulosti je literárnou paralelou rovnomenného televízneho seriálu napísanou na základe tridsaťročnej práce, tisícok článkov, dvadsiatich kníh, stovky televíznych filmov a rovnakého počtu rozhlasových relácií.

Knihy o Bratislave

Cyklus Knihy o Bratislave spracováva bratislavské dejiny od najstarších čias (od čias treťohorných morí) až po súčastnosť. Vychádza zo starších kníh Pavla Dvořáka, Odkryté dejiny (Predveká Bratislava) a Zlatá kniha Bratislavy, ale je podstatne väčšia obohatená o najnovšie archeologické objavy a nové práce historikov.

Ďalšie knihy

Hľadanie stratených svetov

Filmový seriál

„Pavel Dvořák tentokrát už bez svojej povestnej hnedej koženej bundy (možno sa už vekom rozpadla) opäť odhaľuje skryté zákutia slovenskej histórie. A opäť to robí dobre.“ – komentár uživateľa ČSFD.

Ako obdivovateľ histórie a všetkého, čo s ňou súvisí sa mi dostala do rúk kniha Pavla Dvořáka: Prvá kniha o Bratislave. Spočiatku som sa na knihu pozerala so značnou dávkou skepsy a nedôvery. Aj zo školských čias som poznala dlhé a nudné monografie miest a obcí, ktoré boli len súhrnom suchých a nudných faktov, no meno autora, ktorého som poznala z obrazovky, ma lákalo odložit predsudky bokom. Už prvé stránky ma presvedčili o mojej správnej voľbe. Kniha ma doslova a do písmena vtiahla do magického sveta dejín. Skláňam klobúk pred obdivuhodným rozprávačským talentom pána Dvořáka, ktorým ma presvedčil, že je aj majstrom pera. Spolu s ním som sa, od prvej po poslednú stránku, stala pravekou a stredovekou súčasťou Bratislavy. Vrelo ju odporúčam všetkým, ktorí majú podobné záujmy, ako ja. Kniha im nedá pokoj a som si istá, že ju „zhltnú“ na jeden nádych. Historikov “amatérov” ubezpečujem, že sa nemusia báť nezrozumiteľného, vedátorského, odborného jazyka. Aj v tomto prípade myslel Dvořák na svojho čitateľa. Ako kuchár- spisovateľ vysvetľuje zložité a často komplikované fakty jednoducho, s určitou dávkou humoru, pričom ich okoreňuje zaujímavosťami, perličkami, nespočetnými a krásnymi ilustráciami, vlastnými postrehmi a názormi na zamyslenie, čím je ním servírovaná história šťavnatá a ľahko stráviteľná. Oceňujem najmä skutočnosť, že okrem faktov o Bratislave sa dozvedám aj širšie súvislosti z našich dejín, ako aj dejín iných štátov. Za jediné negatívum považujem len formát knihy. Keďže patrím k ľuďom, ktorí sa bez knihy nehnú ani na krok, je veľmi komplikované nosiť ju v kabelke. No ani to ma neodradilo a určite ani neodradí tešiť sa na druhé a potom ďalšie a ďalšie „rande“ s Dvořákom…..

 

Ako všetky knihy p. Dvořáka, resp. vydavateľstva RAK, aj táto je krásne esteticky zvládnutá, a obsahovo určite zaujme mladých aj starších, ktorí sa chcú o dejinách čo to dozvedieť. Aká radosť by bolo učiť sa dejepis z takejto knihy…Možno by si viac ľudí uvedomilo že sme nespadli z oblakov a že napriek pominuteľnosti človeka môžu aj po nás ostať trvalé hodnoty…vrelo odporúčam.

 

Svojimi vynikajúcimi knihami i dokumentárnymi filmami ma Pavel Dvořák vždy nadchne a poteší. Táto kniha nebola v tomto smere výnimkou.Tak šup, šup čítať….

 

Ako vzdy u pana Dvoraka – par excellence!

 

Očakávaný diel série pána Dvořáka nesklamal! Opisuje jemu vlastným štýlom ťažké obdobie tureckých nájazdov na na naše územie. Už sa teším sa na pokračovanie série.

 

Absolutne “čtivá” kniha aj s ostatnymi dielmi, pútavo, živo, odborne a vecne napisaná kniha. O bratislave som sa dozvedel najviac od Dvořáka. Vrelo odporučam.

 

Klasická Dvořákovina, vedecko-populárne spracovaný starovek na území dnešného Slovenska… Najviac ma bavili pasáže, v ktorých sa autor opiera o písomné zmienky z Grécka a Ríma o našich územiach.

 

Pan Dvořák má talent skĺbiť svoje nadanie publicistu, historika a archeológa. Špekulatívne teórie z rôznych zdrojov podá zaujímavo a prepletie ich s archeologickými nálezmi. To chce potom vedomosti-chtivý čitateľ hltať kapitolu za kapitolou. Dozvedel som sa ďalšie zaujímavosti z obdobia 9-12 storočí na území Slovenska. Dokonca čosi aj z časov Rímskych. Skvelá mozaika, ktorá dopĺňa obraz o vzniku národa – ktorý dnes nazývame Slovenským.

 

Ako väčšina kníh dr. Dvořáka, je radosťou začítať sa do nej… Vždy v nich nájdem niečo nové, alebo zaujímavé, čomu som sa predtým hlbšie nevenoval. Výhodou autora je jeho dlhodobý životný záujem o históriu Slovenska, Uhorska a útvarov existujúcich ešte pred nimi, ďalej to, že úzko spolupracuje s našimi najlepšími odborními – archeológmi a historikmi. Je to jeden z našich najlepších popularizátorov histórie a historizmu. Pre Slovákov, ktorí akosi ľahšie ignorujú svoju vlastnú minulosť a minulosť svojho štátu (i kultúrneho dedičstva) je to viac ako potrebné. Vďaka za to! Vďaka za jeho knihy i knihy Vydavateľstva Rak Budmerice!

 

Jednoducho úžasná, kniha ma doslova nadchla…. musím si kúpiť všetky knihy tohto autora. Je naozaj výnimočný a taký zrozumiteľný. Kniha je po každej stránke dokonalá. Autor sa prihovára a Vy pri čítaní doslova cítite, ako je odborne aj ľudsky zdatný.

(Čiateľské recenzie na Knihy Pavla Dvořáka)