HISTÓRIA V PRÍBEHOCH A KRÁSNYCH KNIHÁCH
Vydavateľstvo Rak vydáva knihy najmä o histórii územia Slovenska od najstarších dôb až po súčasnosť a o významných osobnostiach slovenskej histórie. Zakladateľom je historik a spisovateľ Pavel Dvořák. Rodinné vydavateľstvo vzniklo so zámerom špecializovať sa najmä na čisté, neinterpretované pramene. Čítať ďalej.

Kniha | Audiokniha | e-kniha (pripravujeme)
Keď zomrel Pavel Dvořák, môj manžel, písanie sa stalo súčasťou môjho boja o prežitie. Prišlo to mimovoľne, neplánovala som knihu. Chcela som sa vypísať z bolesti, ktorú mi priniesla strata životného partnera. V prvom momente som myslela najmä na seba. Pri písaní som znovu prežívala nádherné časy, ktoré sa už nemôžu vrátiť. Veľmi rýchlo som však zistila, že medzi Pavlovým osobným a pracovným životom neexistuje hranica. V jeho listoch som nachádzala príbehy, ktoré sa neskôr premenili – alebo sa ešte len mali premeniť – na kapitoly jeho kníh či námety na filmové rozprávania. Rozprávali sme sa o nich s mojimi deťmi a odrazu to bolo úplne jasné: veď práve toto je ten posledný, nenapísaný desiaty zväzok dejín Slovenska v príbehoch!
Keď sa nás po Pavlovej smrti pýtali, či vydáme Stopy dávnej minulosti 10, odmietali sme to. Nik nemôže napísať knihu za Pavla Dvořáka. Lenže kniha sa cezo mňa aj tak vypýtala na svet. Akoby Pavel chcel zavŕšiť svoje dielo, veď svojím čitateľom sľúbil desať zväzkov Stôp.
Začali sme so synom cestovať po Slovensku a tvoriť obrazovú prílohu na miestach, odkiaľ písal svoje listy, kde hľadal svoje príbehy. Tak ako to robil toľké roky on sám so synom Jakubom. Našli sme nové kapitoly, neznáme texty z archívu, rozpracované scenáre… Postupne sa zrodil posledný diel edície Stopy dávnej minulosti – Nenapísaná kniha.
STOPY DÁVNEJ MINULOSTI
Edícia Stopy dávnej minulosti zachytáva dejiny územia Slovenska od najstarších čias po koniec tureckých vojen. Pavel Dvořák vychádzal z tridsaťročnej práce v teréne, tisícok článkov, desiatok kníh, stovky televíznych filmov a rovnakého počtu rozhlasových relácií, ktoré za svoj život stihol. Žiaľ rakovina mu prácu prekazila a edíciu nestihol dopísať. Dokončila ju Daniela Dvořáková na základe archívu, korešpondencie a nepublikovaných textov Pavla Dvořáka. Dokončený seriál vyšiel v desiatich knihách výpravne ilustrovaných fotografiami synov Jakuba a Pavla Dvořáka mladšieho. Edícia získala cenu Najkrajšie knihy Slovenska, cenu Alexiusa Austa, cenu SAV za popularizáciu vedy. Autor získal Pribinov kríž II. triedy, cenu UNESCO najkrajšie knihy sveta, Cenu osobnosť obrazovky Otto, Krištálové krídlo, Cenu Ervína Kischa a mnohé ďalšie ocenenia
Novinka – audioknihy a eknihy
DEJINY BRATISLAVY
Cyklus Knihy o Bratislave spracováva bratislavské dejiny od najstarších čias (od čias treťohorných morí) až po súčastnosť. Vychádza zo starších kníh Pavla Dvořáka, Odkryté dejiny (Predveká Bratislava) a Zlatá kniha Bratislavy, ale je podstatne väčšia obohatená o najnovšie archeologické objavy a nové práce historikov.
Celá edícia za akciovú cenu
Päť kníh o Bratislave v ručne vyrobenej kazete. TERAZ V DVOCH DIZAJNOCH.
€9.90 – €55.00 vrátane DPHVýber možností
KNIHY DANIELY DVOŘÁKOVEJ
Daniela Dvořáková je vedecká pracovníčka Historického ústavu Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Zaoberá sa stredovekými dejinami Slovenska a Uhorska.
UMELECKÉ FOTOGRAFIE
Fotograf Jakub Dvořák dlhé roky cestoval po Slovensku a zbieral unikátne zábery zo slovenských dejín. Tak vznikla séria fotografií miest, objektov a predmetov, na ktorých sa podpísali stáročia. Dokumentujú dejiny Slovenska od najstarších čias až po súčasnosť.
PRAMENE K DEJINÁM SLOVENSKA A SLOVÁKOV
Základné, doteraz nepublikované pramenné materiály z národných dejín. Ambíciou edície je popularizovať dobové dokumenty a ponúkať možnosť vytvoriť si vlastný názor na dejiny. Časť nákladu dostávajú slovenské veľvyslanectvá a slavistické ústavy v zahraničí.
Fotografia z knihy Stopy dávnej minulosti 9. Zväzok šípov. Šíp s dlhým harpúnovitým hrotom je lovecký, práve tak dobre však mohol poslúžiť v boji proti nepriateľovi chránenému drôtenou košeľou; dokázal hlboko preniknúť aj cez úzke štrbiny v drôtených okách. Zo zbierok Slovenského národného múzea – Múzeum Červený Kameň.